Światło w kuchni jako dopełnienie wystroju

Jako projektant pewnie nie raz spotkałaś się z sytuacją, że wykonane wnętrze, choć poprawne i oryginalne, nadal wydaje się być niepełne. Patrzysz na projekt, nie widzisz żadnych zastrzeżeń, lecz czujesz, że brakuje tego „czegoś”. W aranżacji wnętrz każdy szczegół jest istotny, a jego brak wywołuje właśnie poczucie artystycznej pustki. Często pomijanym aspektem jest światło, które odgrywa kluczową rolę. Jak oświetlenie wpływa na wystrój kuchni i jaki rodzaj światła wybrać, by uzyskać najlepszy efekt?

Rodzaj światła w aranżacji powinien być dobierany w zależności od stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Okazuje się bowiem, że konkretna barwa oświetlenia pasuje jedynie do pewnych ograniczonych materiałów charakterystycznych dla określonego stylu. Jeśli decydujemy się na nowoczesny wystrój kuchni z błyszczącymi, czerwonymi płytkami, połyskującymi blatami i ciemną podłogą, to konieczne będzie oświetlenie o barwie zimnej. Dzięki temu podkreślimy świeżość i spektakularność wnętrza. Z kolei w przypadku kuchni rustykalnej, gdzie kluczowym elementem są meble o naturalnej barwie jasnego drewna, lepsze będzie oświetlenie ciepłe, czyli żółte. W ten sposób osiągniemy efekt swojskości, który jest tak ważny w przypadku projektów rustykalnych.

Jaka barwa oświetlenia do kuchni?

W wyjątkowych sytuacjach możemy operować bardziej rozbudowaną gamą świetlną, czyli oświetleniem o konkretnej barwie, na przykład zielonej, niebieskiej czy czerwonej. Trzeba jednak pamiętać, że powinno ono zaledwie dopełniać wystrój kuchni, a nie być elementem przewodnim. Możemy więc pozwolić sobie na małe ledy lub listwy podświetlające meble, jednak główne oświetlenie kuchni powinno być w standardowej barwie.

oświetlenie do kuchniZ punktu widzenia praktycznego ostatnio modne są niewielkie lampy na giętkich przewodach, które można dowolnie ustawiać. Można je zamontować nad blatem, przy którym przyrządza się posiłki, dzięki czemu nawet w nocy będzie można doskonale oświetlić przestrzeń, przy której kroi się warzywa czy inne składniki. Jest to punktowe oświetlenie, które pasuje właściwie do każdego wystroju wnętrza ponieważ jest mało inwazyjne – nie ingeruje w całą przestrzeń kuchenną, lecz zaledwie jej niewielki fragment.