Jako projektant pewnie nie raz spotkałaś się z sytuacją, że wykonane wnętrze, choć poprawne i oryginalne, nadal wydaje się być niepełne. Patrzysz na projekt, nie widzisz żadnych zastrzeżeń, lecz czujesz, że brakuje tego „czegoś”. W aranżacji wnętrz każdy szczegół jest istotny, a jego brak wywołuje właśnie poczucie artystycznej pustki. Często pomijanym aspektem jest światło, które odgrywa kluczową rolę. Jak oświetlenie wpływa na wystrój kuchni i jaki rodzaj światła wybrać, by uzyskać najlepszy efekt?
Rodzaj światła w aranżacji powinien być dobierany w zależności od stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Okazuje się bowiem, że konkretna barwa oświetlenia pasuje jedynie do pewnych ograniczonych materiałów charakterystycznych dla określonego stylu. Jeśli decydujemy się na nowoczesny wystrój kuchni z błyszczącymi, czerwonymi płytkami, połyskującymi blatami i ciemną podłogą, to konieczne będzie oświetlenie o barwie zimnej. Dzięki temu podkreślimy świeżość i spektakularność wnętrza. Z kolei w przypadku kuchni rustykalnej, gdzie kluczowym elementem są meble o naturalnej barwie jasnego drewna, lepsze będzie oświetlenie ciepłe, czyli żółte. W ten sposób osiągniemy efekt swojskości, który jest tak ważny w przypadku projektów rustykalnych.
Jaka barwa oświetlenia do kuchni?
W wyjątkowych sytuacjach możemy operować bardziej rozbudowaną gamą świetlną, czyli oświetleniem o konkretnej barwie, na przykład zielonej, niebieskiej czy czerwonej. Trzeba jednak pamiętać, że powinno ono zaledwie dopełniać wystrój kuchni, a nie być elementem przewodnim. Możemy więc pozwolić sobie na małe ledy lub listwy podświetlające meble, jednak główne oświetlenie kuchni powinno być w standardowej barwie.
Z punktu widzenia praktycznego ostatnio modne są niewielkie lampy na giętkich przewodach, które można dowolnie ustawiać. Można je zamontować nad blatem, przy którym przyrządza się posiłki, dzięki czemu nawet w nocy będzie można doskonale oświetlić przestrzeń, przy której kroi się warzywa czy inne składniki. Jest to punktowe oświetlenie, które pasuje właściwie do każdego wystroju wnętrza ponieważ jest mało inwazyjne – nie ingeruje w całą przestrzeń kuchenną, lecz zaledwie jej niewielki fragment.