Meble kuchenne w niewielkim wnętrzu. Jak urządzić małą kuchnię?

Kuchnia w wielu polskich domach i mieszkaniach często nie jest duża. Nie musi jednak oznaczać to, że nie jest funkcjonalna. Najważniejsze to wybór odpowiedniego umeblowania, aby uzyskać optymalny efekt. Jakie meble kuchenne warto kupić wtedy, gdy do dyspozycji jest mało przestrzeni? Sprawdź teraz!

Mała kuchnia albo aneks kuchenny są problemem wielu Polaków. Takie wnętrza mogą być mało komfortowe, ale poprzez ich odpowiednie urządzenie można uzyskać funkcjonalne przestrzenie ułatwiające przygotowywanie posiłków, przechowywanie i sprzątanie.

Warto skupić się wtedy przede wszystkim ma meblach kuchennych. Dzisiaj wybór umeblowania jest naprawdę spory. Można kupować gotowe zestawy mebli kuchennych, jak również zdecydować się na ich zamówienie na wymiar. Jakie meble do małej kuchni wybrać?

Meble kuchenne – gotowe czy na wymiar?

To pierwsze pytanie, jakie zazwyczaj trzeba zadać sobie przy urządzaniu niewielkiej kuchni. Meble kuchenne to główne wyposażenie wnętrza i to właśnie one muszą spełnić wszystkie wymogi ergonomii.

Caucasian couple loading dishwasher together in kitchen

Gotowe zestawy mebli kuchennych można kupić dzisiaj w wielu sklepach – także od ręki. Do wyboru są różne szafki wiszące i stojące, które uzupełnione o blaty dają funkcjonalne wyposażenie wnętrza. Do dyspozycji są klasyczne i nowoczesne meble kuchenne, dlatego można łatwo dopasować je do wnętrza. Główny minus to ustandaryzowane wymiary – takie meble czasami trudno dopasować do małych przestrzeni.

Druga opcja to meble na zamówienie, które wykonuje zakład stolarski. W tym przypadku można już indywidualnie dopasować rodzaj zabudowy do dostępnej przestrzeni, co pozwala na wykorzystanie każdego wolnego skrawka wnętrza. Kuchnia może być wtedy stworzona na wymiar. Główny minus to dość wysoka cena i długi czas oczekiwania na otrzymanie gotowego umeblowania.

Optyczne powiększenie wnętrza dzięki odpowiedniej zabudowie kuchni:

  • wybierz jasne kolory, na przykład biały, jasnoszary
  • zamów meble z błyszczącymi frontami
  • wybierz tylko szafki dolne lub nie kupuj masywnej zabudowy górnej – zamiast wielu szafek postaw na proste półki

Stół i krzesła do kuchni – co kupić?

Gdy pozwala na to przestrzeń, można także kupić stół i krzesła do kuchni. W małych wnętrzach trzeba jednak często iść na kompromisy, ponieważ nie każde krzesło kuchenne będzie mogło zmieścić się na ograniczonej powierzchni,

Ciekawym wyborem będą hokery, czyli krzesła barowe z wysokimi siedziskami. Obecnie są one bardzo popularne jako krzesła kuchenne, ponieważ świetnie nadają się do dostawienia do blatu. Sprawdzają się w małych kuchniach o zamkniętej konstrukcji oraz w aneksach kuchennych.

Hoker dedykowany do małej kuchni powinien przede wszystkim charakteryzować się prostą konstrukcją. Popularne są modele o kształcie wysokich taboretów, a także modele z niewysokimi oparciami. Dobrym wyborem będą krzesła kuchenne w jasnych kolorach, na przykład bieli lub szarości. Także intrygująca oferta to krzesła wykonane z przejrzystych tworzyw sztucznych oraz z ażurowymi oparciami wycinanymi laserowo.

Takie krzesła sprawdzą się lepiej niż tradycyjne, które będą wymagały zastosowania stołu. Gdy jednak w kuchni znajduje się przestrzeń na jego ustawienie, warto wybrać model o prostym kształcie, który wpisze się w dostępną powierzchnię wnętrza. Można wybrać także stół z rozkładanym blatem, który dodatkowo oszczędza miejsce.

Wiele inspiracji dotyczących aranżacji małych kuchni w stylu nowoczesnym i klasycznym można wyszukać już teraz za pośrednictwem internetu. Urządzenie atrakcyjnego wnętrza wtedy, gdy przestrzeń jest ograniczona, również jest możliwe. W sklepach można kupić tak wiele mebli, że urządzenie eleganckiej kuchni w wersji mini nie jest już problemem!