Kuchnia na wymiar jest droga – obalenie mitu

Nie musisz być projektantem wnętrz by wiedzieć, że kuchnia na wymiar to najlepsze rozwiązanie pod kątem wizualnym. Idealnie dopasowane meble wyprodukowane dokładnie do twojego pomieszczenia to coś, co znacznie zwiększa atrakcyjność całego wnętrza. Powszechny mit na temat mebli kuchennych na wymiar jest taki, że są one drogie. I że zapewne nie możesz sobie na nie pozwolić, jeśli urządzasz swoje pierwsze mieszkanie. Czas obalić mit, który nie ma nic wspólnego z prawdą.

Zacznijmy od wyjaśnienia, co składa się na koszty produkcji mebli. Głównym materiałem jest oczywiście drewno, które musi być odpowiednio oszlifowane, pokryte farbą i lakierem ochronnym. Do tego dochodzą materiały dodatkowe, takie jak klamki, szafki czy lampy, które zwykle wykonane są z aluminium lub plastiku. Do tego elementy spajające i gdzieniegdzie klej – to byłoby na tyle. W przypadku masowej produkcji koszt pojedynczej części staje się znikomy, bo wszystko wykonywane jest w oparciu o gotowe formy o tym samym wymiarze.

Ile kosztuje kuchnia na wymiar?

Tymczasem kuchnia na wymiar dotyczy tego samego, lecz proces produkcji mebli jest mniej zautomatyzowany. Konieczne jest dokonanie pomiarów w pomieszczeniu, a następnie złożenie mebli, które będą do niego idealnie pasować. Jest to ręczna praca, więc logiczne, że koszt będzie większy w porównaniu do produkcji na skalę masową.

kuchnia na wymiarOczywiste jest więc, że kuchnia na wymiar będzie droższa niż gotowy zestaw mebli ze sklepu. Tyle tylko, że różnica cenowa wcale nie jest tak duża, jak straszą niedoświadczeni znawcy. Wielu lokalnych rzemieślników wykonuje piękne projekty, a różnica między fabrycznymi meblami wynosi zaledwie kilkaset złotych. Oszczędzanie na meblach kuchennych nie jest dobrym pomysłem. Kiedy popatrzymy na ścianę, przy której stoją szafki, lodówka, zlew i blaty, a na końcu widnieje pusta przestrzeń o długości kilkudziesięciu centymetrów, to nasz wzrok skupia się na tym wolnym miejscu, przez co całe wnętrze odbierane jest jako mało atrakcyjne. Jeśli z kolei meble kuchenne wykonane są na wymiar, akceptujemy kuchnię jako ładną, idealnie dopasowaną i doskonale zaprojektowaną.