Meble do sypialni – jasne czy ciemne?

Sypialnię, tak jak każde pomieszczenie, można urządzić na wiele sposobów. Nie ma idealnego środka, bo każdy z nas ma indywidualny gust. Możemy jednak określić, kiedy meble do sypialni powinny być jasne, a kiedy ciemne. Wybranie odcienia decyduje o nastroju, jaki będzie panował w sypialni, więc jest to sprawa istotna, którą projektant wnętrz musi wziąć pod uwagę.

Wyróżniamy dwie podstawowe szkoły aranżacji sypialni. Jak można się domyślić, pierwsza bazuje na jasnych kolorach i bieli, druga na ciemnych. Jasna sypialnia występuje między innymi w stylu skandynawskim czy marynistycznym. Z kolei ciemna zarezerwowana jest dla wystroju rustykalnego.

Cechy jasnych mebli

Wiele osób twierdzi, że ciemne meble do sypialni tworzą wrażenie przytłoczenia i ciężkości. Tymczasem dobrze wykonany projekt z meblami w odcieniu ciemnego drewna wcale taki nie jest. Ciemne meble są bowiem tonowane przez użycie białej wykładziny, białych ścian i luster, które odbijają światło dzienne rozjaśniając całe pomieszczenie.

Nie da się ukryć, że jasne meble do sypialni tworzą wrażenie lekkości i czystości. Nie jest to jednak efekt konieczny, bowiem można zastosować kontrastujący kolor paneli podłogowych, karniszy i ścian, aby stonować poziom jasności.

Meble, które się nie brudzą

jasne meble do sypialniNiektórzy rozpatrują barwę mebli pod kątem ich praktyczności, a dokładniej podatności na zabrudzenia. Utarło się przekonanie, że ciemne meble są lepsze, bo nie widać na nich kurzu. Tymczasem jest inaczej i nie ma znaczenia, czy mamy jasne czy ciemne meble – brud zawsze będzie widoczny. To dokładnie jak z samochodem – na czarnej karoserii widać białe zabrudzenia, a na białej – czarne.

Najlepszym sposobem jest aranżacja sypialni oparta na kontrastach. Jeśli zdecydowaliśmy się na jasne meble, starajmy się pozostałe elementy wyposażenia wybrać w ciemniejszym odcieniu. Dzięki temu zostanie zachowana wizualna równowaga, która będzie przyjemnie odbierana przez zmysł wzroku. Pamiętajmy też, by zawsze zamawiać meble w komplecie z tej samej linii. Nawet niewielka różnica w odcieniu drewna będzie rażąco rzucać się w oczy.