Salon z aneksem kuchennym – jak go urządzić? Porady i inspiracje

Coraz więcej domów i mieszkań wyposażonych jest w salon połączony z aneksem kuchennym. W jaki sposób zaaranżować taką otwartą przestrzeń? Poznaj nasze porady i inspiracje, z którymi możesz urządzić praktyczną i modną przestrzeń!

Dlaczego warto wybrać aneks kuchenny z salonem?

Salon połączony z aneksem kuchennym jest nie tylko wygodny, ale także modny. Dlaczego warto zdecydować się na aneks kuchenny?

Taka przestrzeń pozwala na optycznie powiększenie małego wnętrza, dlatego świetnie wygląda w mniejszych mieszkania. Ponadto sprawdzi się też w dużym domu, czyli jest to uniwersalne rozwiązanie aranżacyjne.

Drugim plusem aneksu kuchennego jest możliwość łatwej komunikacji pomiędzy osobą znajdującą się w części kuchennej oraz w salonie, co sprzyja zacieśnianiu rodzinnych więzów, a przy tym jest bardzo praktyczne, na przykład wtedy, gdy trzeba przypilnować dziecka.

Oczywiście, aneksy mają też swoje minusy. Ich przeciwnicy wskazują na rozchodzenie się po całym domu kuchennych zapachów oraz widok nieposprzątanych naczyń, który może przeszkadzać podczas nagłej wizyty gości.

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?

Urządzenie salonu z aneksem kuchennym wymaga przede wszystkim przygotowania projektu, który będzie uwzględniał rozmieszczenie mebli w otwartym pomieszczeniu. Można w tym celu zwrócić się do projektanta wnętrz, ale także można przygotować plan we własnym zakresie.

Aneks kuchenny i salon najczęściej są aranżowane tak, aby tworzyły one dwie oddzielne, ale łatwo dostępne przestrzenie. Jako wydzielenie tych dwóch części pomieszczenia można zastosować stół jadalniany, wyspę kuchenną lub półwysep kuchenny.

Duże znaczenie ma także wybór odpowiednich mebli kuchennych oraz mebli do części wypoczynkowej. Powinny być one dopasowane tak, aby współgrać ze sobą i tworzyć atrakcyjnie wyglądającą kompozycję.

Różnorodne inspiracje można znaleźć już teraz online, aby wybrać taki styl aranżacji wnętrza, umeblowanie oraz dekoracje, które będą razem dawały spójną kompozycję i jednocześnie zapewniały funkcjonalność.

Aranżacja salonu z aneksem kuchennym: zabudowa kuchni

Kuchnia w aneksie kuchennym jest pomieszczeniem otwartym, dlatego warto zadbać o to, aby wyglądała atrakcyjni i była przy tym prosta w obsłudze – wygodna, praktyczna, łatwa w sprzątaniu.

Właściciele domów i mieszkań z aneksem kuchennym najczęściej decydują się na zamówienie mebli na wymiar, które mogą być wtedy dokładnie dopasowane do wnętrza. Zamawiając zabudowę kuchenną na wymiar, można także zdecydować się na AGD do zabudowy, dlatego nie będzie ono wtedy widoczne, a cała kuchnia może wyglądać elegancko.

W sklepach można znaleźć także wiele gotowych mebli, które sprawdzą się do aneksu kuchennego. Warto wtedy zwrócić szczególną uwagę na ich wymiary, aby pasowały one do pomieszczenia.

Aneks kuchenny i salon: część wypoczynkowa

Druga część pomieszczenia, czyli salon także powinien być odpowiednio zaaranżowany. Gdy jest to mały salon z aneksem kuchennym w kawalerce, zdarza się, że musi on także pełnić rolę sypialni.

W części wypoczynkowej umieszcza się przede wszystkim kanapę albo narożnik. Naprzeciwko ustawia się meble RTV – stolik albo szafkę pod telewizor. Ponadto we wnętrzu stawia się stolik kawowy. Gdy potrzebne jest miejsce do przechowywania, wtedy salon jest też uzupełniany o dodatkowe meble, na przykład witrynę, regał, komodę, wiszące półki.

Przy aranżacji salonu z aneksem kuchennym nie można zapominać także o odpowiednim oświetleniu wnętrza. Jedna lampa umieszczona w centralnym punkcie pokoju to za mało. Osobne oświetlenie konieczne jest dla części kuchennej i wypoczynkowej. Dodatkowo, gdy w pomieszczeniu umieszczana jest część jadalniana, również ona może być oświetlona.