Aranżacja małej łazienki z prysznicem i pralką – jak ją urządzić?

Mała łazienka, w której mają zagościć prysznic i pralka, wymaga odpowiednio dobranych materiałów wykończeniowych, wyposażenia sanitarnego oraz mebli. Jak ją urządzić, aby korzystanie z niej było komfortowe? Sprawdź nasze porady!

Aranżacja małej łazienki w bloku i w domu

Gdy łazienka jest niewielka, wtedy pojawia się problem – jak ją urządzić, aby korzystało się z niej komfortowo każdego dnia? Dzięki odpowiedniemu projektowi można nadać jej nie tylko estetyczny, ale także praktyczny wymiar.

Przede wszystkim przy urządzaniu małej łazienki duże znaczenie ma rozmieszczenie w niej wyposażenia – sanitariatów oraz sprzętów, w tym pralki. Ponadto pod uwagę należy wziąć wymiar wnętrza i jego charakter, dlatego aranżacja małej łazienki z oknem będzie wyglądała inaczej niż tej bez okna.

Duże znaczenie ma też wybór właściwych materiałów, które w małym wnętrzu powinny powiększać je optycznie. Dzięki temu nie będzie ono dawało przytłaczającego, klaustrofobicznego efektu.

Płytki ścienne i podłogowe do małej łazienki

Aby mała łazienka wyglądała na optycznie większą, warto wybrać do niej jasne płytki ścienne i podłogowe. Dzięki temu może ona prezentować się stylowo i jednocześnie będzie rozświetlona, powiększona.

Obecnie bardzo popularne są jasne płytki jak cegiełki, płytki o nietypowych kształtach, na przykład rybia łuska, płytki o wzorach kamienia – także dostępne w jasnych barwach, na przykład jako biały marmur.

Na podłogę można natomiast wybrać płytki nieco ciemniejsze, na przykład w kolorze szarym albo płytki drewnopodobne w jasnym wybarwieniu.

Prysznic w małej łazience

Przygotowując projekt małej łazienki z prysznicem, trzeba także zastanowić się, jaki rodzaj prysznica wybrać.

Obecnie bardzo popularne są prysznice bez brodzika lub o niskim brodziku, w tym prysznice walk-in bez drzwi. Można także wybrać praktyczniejsze kabiny prysznicowe z drzwiami. Mogą sprawić, że łazienka będzie wyglądała na większą niż w rzeczywistości.

Meble do małej łazienki

Duże znaczenie ma także wybór mebli. Za ich pomocą także można optycznie powiększyć przestrzeń. Warto postawić na meble w jasnych kolorach, na nóżkach lub podwieszane.

Gdy w łazience ma być umieszczona pralka, można także zdecydować się na jej zabudowę, na przykład przez umieszczenie nad nią blatu, co pozwala na uzyskanie wygodnej przestrzeni do przechowywania.

Oświetlenie do małej łazienki

Właściwe oświetlenie do łazienki także może ją powiększyć. Poza główną lampą warto zamontować w niej lampy dodatkowe, na przykład kinkiety ścienne lub lustro z podświetleniem.